O parfémoch

Čo je to parfém, toaletná a kolínska voda?

Parfém obsahuje 15 až 30 % vonnej kompozície. Toaletný parfém, alebo Eau de parfum 8 až 15 % kompozície, toaletná voda, alebo Eau de toilette 4 až 8 % kompozície v koncentrovanom liehu. Kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5 % kompozície v zriedenom, často 70% - tnom liehu (obsahuje 70 % ethanolu).

Ako si vybrať správny parfém ?

Predovšetkým podľa vlastného vkusu. Nikdy nevyberáme vôňu podľa "vzorky" pripravenej aplikáciou parfému alebo podobného výrobku, napr. na vatový tampón alebo do krytu spreja, ktorý je potom dlhšiu dobu vystavený voľne na vzduchu. Takáto "vzorka" vône nezodpovedá vôni výrobku v uzavretom obale. Parfumérie, ktoré majú vzorky na vatičkách, odporúčame obchádzať !!! Odborníci sa zhodujú v tom, že vôňu by sme mali vždy skúšať na vlastnej pokožke. V žiadnom prípade nestačí privoňať si k testovaciemu papieriku alebo flakónu! Najlepšie je vraj parfém aplikovať na zápästie z dostatočnej vzdialenosti a po chvíli, keď vôňa trochu vyprchá, privoňať si len raz – dlho a zhlboka. Mali by sme počkať aspoň dvadsať minút, v ideálnom prípade až hodinu, aby sa uvoľnili všetky jej tóny.

Je pravda, že rovnaký parfém má na každom z nás inú vôňu?

Áno, je to pravda. Každý človek má svoju vlastnú špecifickú vôňu. Závisí to na vlastnostiach jeho pokožky, spôsobe výživy a životných zvyklostiach. Parfém, ktorý u jedného používateľa vonia veľmi príjemne, môže na pokožke iného používateľa pôsobiť úplne odlišne. Mení sa vôňa parfému, keď používateľ zje ostro korenené jedlo? Vôňa parfému sa nemení, mení sa však vôňa pokožky, ktorá vyžaruje vôňu metabolickej premeny požitého pokrmu. Táto zmena je príčinou toho, prečo v komplexe s vôňou parfému vyznieva celkový dojem odlišný od vône parfému samotného.

Môže parfém ovplyvniť náladu?

Áno, veľmi. Vôňa pôsobí bezprostredne na psychickú rovnováhu. Príjemná vôňa dokáže veľmi rýchle zlepšiť náladu, ale naopak, prenikavá, veľmi intenzívna vôňa znekľudňuje a môže vyvolať i určité komplikácie.

Existujú erotizujúce parfémy?

V zásade nie, aspoň nie v zmysle bezprostredne pôsobiaceho afrodiziaka. Ale príjemná vôňa, ktorú používa objekt vášho záujmu, pôsobí cez to dráždivo. Čím je však vôňa sviežejšia alebo ovocnejšia, tým sú tzv. dráždivé účinky menšie.

Existujú pravidlá, ako sa má parfém používať?

Áno. Parfém nikdy nesmie "tyranizovať" okolie. Tu viac ako niekde inde platí zásada, že menej je vždy viac. Behom dňa je žiadúce používať ľahšie parfumované vody. Je vhodné voliť vône tak isto s ohľadom na ročné obdobie. Pre teplé letné dni sú ako stvorené svieže kvetinové, prípadne citrusové vône a ich mnohé modifikácie. V chladných ročných obdobiach sa uplatnia skôr ťažšie balzamické i orientálne typy vôní. To samozrejme nemá byť železným pravidlom. Výber vonnej garderóby každej ženy sa riadi jej osobným vkusom a spôsobom života.

Prečo sa nemá používať viac rôznych vôní súčasne?

Každý parfém je jedným harmonickým celkom. Použije sa súčasne iný a odlišný intenzívne voňajúci prípravok, dochádza často k disharmónii, ktorá vo svojom komplexe môže vyvolať nepríjemný dojem.

Ako a kde sa má parfém "nosiť"?

Je to predovšetkým otázka koncentrácie. Použije sa ona zaužívaná kvapka nanesená za ušným lalôčikom, je tým spravidla chápaný parfém. Všeobecne sa parfém nanáša na miesta, kde je pod pokožkou najviac krvných vlásočníc, tj. do lakťovéj jamky , ale i do podkolenia - do miest, kde je pokožka najteplejšia a kde sa vôňa parfému plno rozvinie. Parfém sa tiež nanáša na vlasy, tesne nad pokožku hlavy. Mimoriadne dobre vyniká parfém na odevoch z prírodných materiálov a na kožušinách, nedoporučuje sa však nanášať ich napr. na biele a svetlé odevné súčasti, obzvlášť nie na prírodný hodváb.

Ako dlho je parfém použiteľný a ako sa pozná, že práve teraz je v poriadku?

Ak nie je flakón s používaným parfémom vystavený účinku denného svetla a teplotám vyšším ako asi 20°C, vydrží 2 roky i viac. Parfém, ktorého farba sa mení, väčšinou na tmavší odtieň a okolo jeho uzáveru sa usadzuje živicový prstenec, je spravidla starý. Aj kyslá a živicová vôňa signalizuje, že parfém má svoju dobu použiteľnosti už za sebou.

Kam ho nanášať?

Vône sa najintenzívnejšie rozvíjajú na bodoch, kde sa dá nahmatať pulz. Najteplejšie a najväčšmi prekrvené sú – vnútorná strana zápästia, kolien a členkov, lakťová jamka, ušný lalôčik, hrdlová jamka, oblasť kľúčnych kostí. Ideálne je parfém použiť hneď po osprchovaní, veľmi efektné je nastriekať si ho na čerstvo umyté vlasy. Alkohol sa z nich po chvíli odparí a na vlasoch ostanú iba vonné oleje, takže sa nevysušia. Vône sa dobre držia na vlne, hodvábe a iných prírodných materiáloch, ale nezabúdajte, že parfém môže na vašom odeve zanechať škvrny!

Menej je niekedy viac!

Parfém používame na to, aby sme zdôraznili svoju osobnosť, a nie odstrašili všetkých naokolo. Ideálne je mať ich niekoľko a voliť si z nich podľa ročného obdobia, príležitosti, veku a dennej hodiny. V lete sú vítané svieže citrusové vône, v zime si môžeme dovoliť aj niečo zmyselnejšie. Podobne je to aj s výberom parfému na bežné denné použitie a večerné príležitosti.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info